Praleisti ir pereiti prie pagrindinio turinio

Šviesolaidis

Lietuvių kalba turi labai gražų žodį, kuris apibūdina labai ploną stiklo ar plastiko giją, gebančią perduoti šviesą, - šviesolaidis. Anglų (angl. fiber optic) , vokiečių (vok. Glasfaser), ispanų (isp. fibra óptica) ar rusų (rus. оптоволокно) kalbos šviesolaidį įvardina kaip pluoštą, turintį optinių savybių.

Šviesolaidžiai yra naudojami daugelyje pramonės šakų, pavyzdžiui, kaip jutikliai kelių ir tiltų inžineriniuose sprendimuose. Čia šviesolaidinės gijos ar  kabeliai pritaikyti remiantis tuo, jog keičiantis mechaninėms gijos savybėms (tempiama ar gniuždoma), keičiasi ir optinės savybės, tai yra keičiasi perduodamas signalas. Analogiškai perduodamą signalą keičia ir slėgis bei temperatūra. 


Kitas pritaikymo pavyzdys:


Dar vienas, nemažiau įdomus, pavyzdys yra optinis giroskopas, kurio veikimas paremtas dviejų šviesolaidžiu keliaujančių signalų palyginimu, - idealiu atveju abu signalai priimami vienu metu, tačiau objektui judant viena iš trijų ašių vienam iš signalų kelias pailgėja ir fiksuojamas laiko skirtumas, kuris indikuoja pokyčio vertę.


Tačiau didžiausia sėkmė šviesolaidžius aplankė telekomunikacijų pramonėje. Iš pradžių laikyta brangia, tačiau galiausiai tapusi patraukliausia (dėl savo kainos ir kokybės santykio), technologija savo ilgametį konkurentą, - varines kabelines linijas, aplenkė, pirma, dėl gebėjimo perduoti didelį informacijos kiekį ilgais atstumais ir, antra, persiunčiama informacija yra atspari aplinkos trukdžiams, arba kitaip tariant, informacija gali būti perduodama be (arba su labai mažai) klaidų.

Pirmieji šviesolaidiniai kabeliai buvo naudojame tik didžiųjų telefonijos kompanijų kamieniniams tinklams sujungti, vėliau jie panaudoti sujungti žemynus (pirmasis šviesolaidinis kabelis TAT-8), šiandien šviesolaidiniai tinklai sparčiai plėtojami ir pasiekia praktiškai kiekvieną Lietuvos gyventoją, - remiantis FTTH Council ataskaita Lietuva yra viena lyderiaujančių Europos šalių pagal šviesolaidžio  namų ūkiuose skvarbą.

Komentarai